Image: První vlna
© Janka Vidová – O velikosti významu, 1994

První vlna

on-line výstava

27. 9. – 10. 10. 2021
On-line výstava
Niké Papadopulosová, Ondřej Anděra, Jan Zajíček, Elen Řádová, Janka Vidová, Markéta Baňková, Marek Mařan, Naďa Slováková, Zdeněk Mezihorák, Filip Cenek

Kurátor: Tomáš Pospiszyl

První generace studentů, která studovala na českých uměleckých školách videoart či příbuzné obory, si musela všechno vyzkoušet poprvé. V první linii šlo o tři školy. FAMU, kam video přinesl Radek Pilař, aby ho po své smrti ponechal Petrovi Vránovi, Lucii Svobodové a Tomáši Kepkovi, se svými výstupy nejvíc blíží klasické audiovizuální produkci.

Filmová škola se měla pohybovat v mantinelech žánrů a nejvíc svobody studenti a studentky objevili v hudebních videoklipech. Na AVU působil Michael Bielický. V uvolněné atmosféře, kterou ve svém ateliéru pěstoval, vznikala osobitá obrazová poezie, prostorové a psychologické vztahové studie i první umění v prostředí internetu s využitím hypertextu. V Brně na FaVU působil Tomáš Ruller, později například Keiko Sei. Studující zde experimentovali s dostupnou technikou, zkoušeli její vlastnosti a po svém objevovali principy, jež se v jiných podobách objevily v dějinách experimentálního filmu či videa.